Badanie nasienia po wazektomii
Badanie nasienia po wazektomii ma na celu sprawdzenie czy w ejakulacie w ogóle obecne są plemniki. Nie ma na celu badania ich ruchliwości ani analizy, jaki odsetek porusza się szybko a jaki wolno ani tego czy mają prawidłową budowę.
W przypadku badania po wazektomii – jeżeli stwierdzilibyśmy obecność nawet nieruchomych plemników w liczbie większej niż 100 tysięcy, to by znaczyło, konieczność powtórzenia badania.
Obecność ruchliwych plemników 6 miesięcy po zabiegu oznaczałaby że wazektomia się nie udała i trzeba ją powtórzyć.
Większość metod No Scalpel Vasectomy ma odsetek tego rodzaju niepowodzeń (rekanalizacja) na poziomie 5-9%! To norma i u co 20-ego – co 12-ego pacjenta wykonuje się poprawkę.
W przypadku stosowanej w ZdrOva (u nas) metody „KANADYJSKIEJ” polegającej na koagulacji termicznej i wyprowadzeniu otwartego końca jądrowego poza pochewkę powrózek nasienny – odsetek niepowodzeń zabiegu wynosi od 0 do 0,5%. W zdrOva wynosi on poniżej 0,06 %.
Możliwe wyniki badania nasienia po wazektomii
- prawidłowa liczba plemników – byłaby to nieudana wazektomia!
- nieprawidłowa, obniżona liczba plemników
- zbyt wczesne badanie nasienia (plemniki zmagazynowane są w prostacie, pęcherzykach nasiennych i bańce nasieniowodu gdzie żyją do 90 dni) lub
- nieudana wazektomia
- AZOOSPERMIA = BRAK PLEMNIKÓW stan po udanej wazektomii.
- </= (mniejsze lub równe) – 100.000 nieruchomych plemników w 1 cm3 stan po udanej wazektomii.
Minimum normy dla prawidłowej płodności to 15.000.000 plemników w 1 cm3 .
100.000 to 150 razy mniej niż minimum normy! Plemniki takie o (ile są nieruchome) są stare, zostały wyprodukowane na długo przed zabiegiem wazektomii i pochodzą z magazynów w gruczołach dodatkowych (prostata, pęcherzyki nasienne, bańka nasieniowodu). Plemniki takie nie są w stanie zapłodnić komórek jajowych kobiet.