Wazektomia przed 30 rokiem życia

Wazektomia przed 30 rokiem życia

Wazektomia u młodych mężczyzn bez potomstwa

O czym powinieneś wiedzieć, jeśli jesteś młodym mężczyzną chcącym poddać się wazektomii i masz mniej niż dwoje dzieci

Jeżeli masz mniej niż 30 lat i masz mniej niż dwoje dzieci, zanim poddasz się wazektomii, rozważ, proszę, następujące zagadnienia:

Wazektomia – możesz tego żałować

Mężczyźni, którzy poddają się zabiegowi wazektomii przed trzydziestką, stanowią w całej grupie mężczyzn wykonujących ten zabieg, grupę osób częściej żałujących swojej decyzji o wazektomii. Szczególnie jeżeli mają mniej niż dwoje dzieci. Mężczyźni ci częściej szukają w późniejszym okresie zabiegu rewazektomii.

Możesz się zmienić

Wielu mężczyzn, którzy przed trzydziestką uważają, że nigdy nie będą chcieli mieć dzieci, po trzydziestce jest zachwyconych posiadaniem potomstwa. Obecnie możesz być całkowicie przekonany, że nigdy nie będziesz chciał mieć dzieci, ale ludzie się zmieniają, i ty też za kilka lat możesz mieć inne spojrzenie na kwestię posiadania dzieci.

Kobiety się zmieniają

Kobiety, podobnie do mężczyzn, w młodym wieku mogą nie mieć ochoty na posiadanie dzieci, ale z czasem, zwłaszcza kiedy ich koleżanki będą mieć własne potomstwo, mogą zmienić zdanie co do macierzyństwa.

Związki się rozpadają

Powszechnie wiadomo, że część małżeństw kończy się rozwodem. Dlatego za 10 lat może się okazać, że nie jesteś już z tą samą partnerką, a nowa partnerka może silnie pragnąć dzieci. Jeżeli więc rozważasz wazektomię, ponieważ tego pragnie twoja obecna partnerka, pamiętaj, że za 10 lat jej zdanie może ulec zmianie, lub, że może już nie być twoją partnerką.

Rozważ swój i swojej partnerki stosunek do innych form antykoncepcji. Jeżeli światopoglądowo nie jesteście temu przeciwni, możecie zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Ale nie zapominaj, że kiedy twoja partnerka zajdzie w ciążę, wybór należy do niej a nie do ciebie.

Wazektomia powinna być rozpatrywana jako metoda trwała i czasem nieodwracalna, ponieważ zabieg odwrócenia wazektomii, czy użycia zamrożonego nasienia nie zawsze kończą się powodzeniem.

Młodzi mężczyźni powinni rozważyć zdeponowanie nasienia w formie kriokonserwacji (czyli zamrożenia).

Na pewno potrafisz sobie wyobrazić sytuację, że spotkasz idealną partnerkę po wielu latach od zabiegu wazektomii. Zakochasz się w niej, ale będziesz miał świadomość, że ona pewnego dnia zechce mieć dzieci. Możesz jej powiedzieć ?Poddałem się wazektomii? lub ?Poddałem się wazektomii, ale oddałem nasienie do banku spermy na użytek w przyszłości?. I jak myślisz, co zabrzmi dla niej lepiej? W jej oczach albo zrobiłeś głupstwo w młodości, albo podjąłeś odpowiedzialną decyzję z myślą o przyszłości. W jednym przypadku możesz stracić dziewczynę, w drugim możesz zdobyć jej serce i uznanie, jako odpowiedzialny mężczyzna. Zamrożenie nasienia może więc być bardzo mądrym i wartym inwestycji posunięciem.

Czy przedyskutowałeś swoją decyzję z rodzicami?

Jeśli nie, pomyśl. Owszem, jesteś dorosły ale to oni doprowadzili cię do punktu, w którym jesteś. Jak byś sam się czuł, gdyby to twój syn przyszedł pewnego dnia do domu i oznajmił, że poddał się zabiegowi wazektomii? Że zrobił coś, co ograniczy w przyszłości jego potencjał bycia ojcem.  A także twój potencjał (bycia dziadkiem). Jak byś się czuł po latach poświęceń na rzecz wychowania go, gdyby oznajmił ci, że zrobił rzecz, która być może nieodwracalnie i głęboko wpływa na jego przyszłość. I nie miał na tyle szacunku czy grzeczności aby cię o tym wcześniej poinformować? Zamiast zadawać sobie pytanie, czy powinieneś mówić o tym rodzicom, zapytaj się, czy nie będziesz żałował tego, że im nie powiedziałeś. A czy będziesz żałował, że im powiedziałeś?

Wazektomia to wciąż twoja decyzja. Ale przynajmniej daj szansę rodzicom, aby wyrazili swoją opinię. A jeżeli uda im się zniechęcić cię do zabiegu, ponieważ znają cię lepiej niż jakikolwiek lekarz, pewnego dnia możesz im za to podziękować. Jeżeli nie uda im się ciebie przekonać, mogą podzielić z tobą koszt przechowania nasienia i czuć się w ten sposób lepiej z twoją decyzją.

Ważna uwaga

Powiedziawszy to wszystko, chcę zaznaczyć, że:

  • przypadki, kiedy kobieta ?zapomniała? wziąć tabletkę, lub
  • twierdziła, że nie jest płodna i że nie może w ogóle zajść w ciążę lub po prostu
  • dziurawi prezerwatywy

są powszechnie znane!

Rozumiem też, że po paru drinkach męski osąd sytuacji a także czujność mogą ulec zmianie. Dlatego część mężczyzn słusznie uważa, że ryzyko nie poddania się wazektomii może pociągać za sobą poważniejsze konsekwencje niż poddanie się zabiegowi.

Sami jesteśmy kowalami własnego losu, i wydaje się, że łatwiej będzie podjąć decyzję, kiedy poznamy głębiej całe zagadnienie wraz z jego potencjalnymi skutkami i konsekwencjami.

Rozważania inspirowane tekstem dr Douglasa Stein’a: Special Message for Young Men with Fewer than Two Children”
Przełożyła Iwona Kułaga-Kulik

Więcej informacji na temat wazektomi czytelnij znajdzie w sekcji często zadawanych pytań