Rewazektomia 

Rewazektomia – co to jest i gdzie można przywrócić płodność u mężczyzn po zabiegu sterylizacji czyli po procedurze wazektomii – odwracalnej antykoncepcji męskiej.

Co to jest?

Rewazektomia to zabieg odwrócenia skutków wazektomii. Można to porównać do „odetkania” zatkanych „rurek” – czyli nasieniowodów. Rurki te wcześniej były celowo „zatkane” podczas zabiegu sterylizacji męskiej – czyli wazektomii. 

Rewazektomia to zabieg mikrochirurgiczny.  Podobnie jak w przypadku wazektomii – w przypadku odwracania jej (wazektomii) skutków – istnieje wiele metod przywracania drożności nasieniowodów. Niektóre zabiegi wykonuje się w warunkach sali operacyjnej, przy użyciu mikroskopów operacyjnych.

Zabieg wykonywany metodą dr Douglasa Steina przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych czyli poza salą operacyjną, w zwykłym gabinecie zabiegowym, poza szpitalem. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Metoda dr Steina wykorzystuje wysokiej jakości silne lupy chirurgiczne a nie mikroskop zabiegowy. Mimo, że zabieg trwa długo – około 4-5 godzin pacjent jest cały czas w pełni świadom i trzeźwy :), ma pełen kontakt z lekarzem, może rozmawiać i nic nie czuje.

Dr Stein wykonuje zabiegi wazektomi nieco zmodyfikowaną metodą, tak by w przypadku gdyby pacjent zmienił zdanie i chciał w przyszłości mieć więcej  dzieci – zabieg przywrócenia drożności miał największe szanse powodzenia.

Gdzie można przywrócić w Polsce płodność po wazektomii

Jedną z kilku obecnych  już w Polsce klinik wykonujących zabieg odwracania wazektomii, czyli przywracania płodności po zabiegu sterylizacji męskiej – jest klinika ZdrOva. W ZdrOva w Warszawie operację metodą dr Steina wykonuje dr Robert Kulik.

Dr Robert Kulik uzyskał dwukrotnie certyfikat umiejętności w styczniu 2018 oraz kolejny w kwietniu 2019 roku z rąk dr Douglasa Steina w Tampa na Florydzie w USA.

Dr Stein jest dyrektorem Centrum Wazektomii i „Odwracania Wazektomii” na Florydzie (Vasectomy & Reversal Centers of Florida),  Członkiem Towarzystwa d/s Badań nad Rozrodczością Męską oraz Dyrektorem d/s Rozwoju Międzynarodowego Towarzystwa Wazektomii Bez Skalpela (No Scalpel Vasectomy International).

Rewazektomia – ile kosztuje w ZdrOva?

Zabieg wykonywany przez dr Roberta Kulika w ZdrOva w Warszawie kosztuje: CENNIK .

Rewazektomia – certyfikaty umiejętności przywracania drożności nasieniowodów – po wcześniejszej wazektomii uzyskane przez Dr Roberta Kulika w roku 2018 i 2019

rewazektomia, vasectomy reversal

Certyfikat przeszkolenia w zakresie wykonywania zabiegu WazoWazostomii – przywrócenia płodności (przywracania drożności nasieniowodów) u mężczyzn, którzy wcześniej poddali się procedurze sterylizacji – wazektomii. Certyfikat uzyskany w 2018 roku.

rewazektomia - certyfikat umiejętności 2019
Certyfikat uzyskany przez dr Roberta Kulika w kwietniu 2019 roku w Tampa, USA