Tytanowe klipsy lepsze niż nici

Dlaczego akurat tytanowe klipsy?

Jaką przewagę mają tytanowe klipsy nad nićmi?

Po pierwsze i przede wszystkim są łatwiejsze w założeniu i skracają tym samym czas zabiegu.

Klipsy tytanowe są szeroko stosowane w mikrochirurgii, chirurgii naczyniowej. Zdały egzamin skuteczności i nie dają powikłań. W jednym zabiegu chirurgicznym można zastosować nawet kilkadziesiąt klipsów  i nie daje to żadnych skutków ubocznych.

Oczywiście w naszej praktyce taka ilość klipsów nie jest potrzebna, żeby wykonać skutecznie wazektomię 🙂

Klipsy przeszły próbę czasu przy zabiegach wazektomii. Tytan, z którego są wykonane, jest materiałem od lat stosowanym w stomatologii, ogólnie rozumianej chirurgii, nawet w sztucznych protezach i sztucznych zastawkach serca.

Tytan nie jest metalem ferromagnetycznym i przez to nie “dzwoni” na bramkach na lotnisku. Nie przeszkadza też przy wykonywaniu Tomografii komputerowej czy Rezonansu magnetycznego.

Rana z tytanową wstawką łatwiej się goi w stosunku do rany szytej nićmi, rzadziej wywołuje stan zapalny. Użycie nici wydłuża również czas przebywania pacjenta na stole operacyjnym co dla pacjentów o wrażliwych nerwach może nie być zbyt komfortowe.

 

Czy wazektomia boli?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy wazektomia boli, zachęcam Cię do przeczytania poniższego tekstu.

“Panie Doktorze, Czy wazektomia boli?” to jedno z najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań. Wazektomia jest zabiegiem mikrochirurgicznym wykonywanym w znieczuleniu miejscowym – to znaczy, że NIE BOLI. Do znieczulenia wykorzystujemy urządzenie wstrzykujące środek znieczulający pod ciśnieniem – już w trakcie znieczulania przestajesz reagować na bodźce w okolicach intymnych. Nie używamy igły, a samo znieczulanie jest procesem niebolesnym.

Podczas zabiegu możesz odczuwać dotyk i manipulacje lekarza ale nie będziesz odczuwał bólu. Wielu pacjentów nie czuje zupełnie nic i dziwi się, kiedy jest już po wszystkim. Jeżeli Twoje nerwy na to pozwalają, możesz zerkać na operowaną okolicę i na bieżąco widzieć postępy zabiegu.

Po zabiegu środek znieczulający dość szybko przestaje działać, wracają też Twoje normalne odczucia. Możesz wtedy mieć wrażenie rozpierania lub ciągnięcia w podbrzuszu, ale większość pacjentów nie ma żadnych negatywnych odczuć. Jeżeli czujesz się niekomfortowo i potrzebujesz czasu na ochłonięcie, możesz usiąść na fotelu i w spokoju dojść do siebie.

Jeżeli zamierzasz samodzielnie prowadzić samochód, warto, żebyś napił się kawy, a najlepiej posilił przed jazdą. Na szczęście w okolicy naszego gabinetu jest kilka fajnych restauracji 🙂

Przez kilka dni po zabiegu wazektomii zalecamy oszczędzający tryb życia, bez sportów ekstremalnych, nadmiernego wysiłku fizycznego, dźwigania ciężkich przedmiotów. Twoja rekonwalescencja przebiegnie wtedy płynniej.

A co, jeśli będę odczuwał ból po zabiegu? Nie martw się, dostaniesz od nas pakiet zaleceń, z których dowiesz się, jak postępować w przypadku bólu. Pamiętaj, że zawsze możesz też do nas zadzwonić z pytaniem czy problemem.

Kriokonserwacja nasienia – zamiast Rewazektomii

Kriokonserwacja nasienia – czy powinienem zamrozić plemniki na wszelki wypadek?

Kriokonserwacja nasienia to zagadnienie, które co jakiś czas pojawia się wśród pacjentów do wazektomii. Na pewno przed podjęciem decyzji o zabiegu część pacjentów zastanawia się „a co, jeśli zmienię zdanie w przyszłości i jeszcze kiedyś będę chciał mieć dzieci?”. A co, jeśli moja partnerka, która teraz nie chce mieć dzieci, w przyszłości poczuje potrzebę posiadania potomka?

Decyzja o zamrożeniu nasienia pełni istotną rolę w procesie decydowania o samym zabiegu. Jeżeli sam się nad tym zastanawiasz, przeczytaj te kilka faktów:

Fakt nr 1: Kriokonserwacja nasienia zapewnia nasienie o wartości zmniejszonej o około 50% w stosunku do nasienia świeżego. Dzieje się tak dlatego, że aby uczynić plemniki zdolnymi do zamrożenia trzeba je najpierw chemicznie „ususzyć”, przez co niektóre z nich obumierają. Samo mrożenie też powoduje zmniejszenie ich żywotności.

Fakt nr 2: Wazektomia nie czyni Cię bezpłodnym – tylko niepłodnym. Różnica jest taka, że nadal wytwarzasz pełnowartościowe zdolne do zapłodnienia plemniki. W przyszłości, jeżeli zdecydujesz się mieć dzieci, będziesz mógł pobrać świeże plemniki prosto z najądrza. Można je będzie wykorzystać w procesie wspomaganego rozrodu. I nadal będziesz miał wazektomię.

Fakt nr 3: Jeżeli Ty i Twoja Partnerka będziecie jednak chcieli począć dziecko drogami natury, istnieje możliwość przeprowadzenia operacji rewazektomii i przywrócenie drożności Twoim nasieniowodom. Jednak po pierwsze skuteczność rewazektomii zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest upływ czasu od momentu poddania się zabiegowi. Po drugie po skutecznej rewazektomii i poczęciu potomka trzeba będzie wrócić do starych metod antykoncepcji.

Jeżeli nie masz w ogóle dzieci, rozważ, czy powinieneś zamrozić nasienie na wypadek zmiany zdania w przyszłości. Jeżeli wahasz się, czy chciałbyś mieć jeszcze dzieci, również zastanów się nad zabezpieczeniem nasienia.

Omów sprawę z rodziną. Nie bój się porozmawiać na ten temat z ojcem, nawet jeśli sam jesteś dojrzałym mężczyzną. I nie obawiaj się krytyki, osoby, które wybierzesz do rozmowy na pewno mają na uwadze Twoje dobro, warto wysłuchać ich opinii.

 

 

Wazektomia nie podnosi ryzyka raka prostaty

Wazektomia nie podnosi ryzyka raka prostaty

Czy wazektomia nie podnosi ryzyka raka prostaty? Mimo wielu prób, jak dotąd nie udokumentowano żadnego powiązania między wazektomią a zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka prostaty. Wazektomia nie zwiększa również ryzyka chorób serca, czy układu immunologicznego u mężczyzn.

Na pewno jednak zwiększa wrażliwość mężczyzny na stan swojego zdrowia. Przez to w sytuacjach wyglądających podejrzanie szybciej stawia go przed obliczem lekarza. Ponieważ mężczyźni po wazektomii bardziej dbają o swoje zdrowie, to częściej badają się profilaktycznie.

W konsekwencji oznacza to, że więcej chorób się u nich wykrywa. Często na wcześniejszym etapie niż u tych pacjentów, którzy do lekarza zaglądać nie lubią. Więcej chorób się u nich również skutecznie leczy, ponieważ im szybciej choroba jest zdiagnozowana i im szybciej nastąpi leczenie, tym mniejsze koszty ponosi organizm pacjenta i łatwiej się regeneruje.

Rak prostaty to obok nowotworu płuc najczęściej wykrywany rak u mężczyzn, stanowi około 13% wszystkich zachorowań na nowotwory u mężczyzn. Nie czyni go to jednak największym zabójcą – dużo łatwiej jest umrzeć z rakiem prostaty niż na raka prostaty, ponieważ w swej naturze nie jest to rak szczególnie agresywny, tylko 16% mężczyzn z rakiem prostaty umiera z jego powodu i statystyki wyleczeń co roku są korzystniejsze dla pacjentów ze względu na wprowadzanie nowych, skuteczniejszych metod leczenia. Oczywiście wykryty już rak należy stale monitorować, a nie zostawiać samemu sobie.

O co cały ambaras? Ponad dziesięć lat temu opublikowano w Wielkiej Brytanii wyniki badań dotyczących poziomu T* (androgen, męski hormon płciowy) u mężczyzn po wazektomii, z których wynikało, że u niektórych mężczyzn po wazektomii nieznacznie podnosi się poziom tego hormonu.
W tym czasie wyższy poziom T  podawano jako jeden z czynników ryzyka rozwoju raka prostaty. Żadne jednak z dalszych badań nie potwierdziły tego wątku.

* Użyto w tym miejscu inicjału nazwy powszechnie znanego hormonu o działaniu androgennym, produkowanego u każdego zdrowego człowieka – także u kobiet – a niepełnej nazwy,  ponieważ robotom googla a także polskim pracownikom tej firmy wydaje się, że tekst ten zachęca do zakupu leku o tej nazwie. 

  1. Zabieg polecam tylko tym którzy nie chcą już dzieci. Mój mąż jest wlasnie 3 dzień po zabiegu, trochę boli ale…

  2. Po przeczytaniu artykułów chyba wiem już wszystko, by podjąc decyzję o wazektomii 🙂

  3. I wszystko konkretnie wytłumaczone 🙂 Razem z żoną rozmawiamy ostatnio dużo o tym zabiegu- ten blog pomaga nam lepiej zrozumieć…

30 ejakulacji. Dlaczego tak długo czekamy na EFEKTY.

30 Ejakulacji

Badanie nasienia po zabiegu wazektomii
3 Miesiące / 30 ejakulacji

ZROBIŁEM ZABIEG. NASIENIOWODY PRZECIĘTE. PASAŻ DLA PLEMNIKÓW ODCIĘTY. DLACZEGO WIĘC MAM CZEKAĆ?

PO WAZEKTOMII TRZEBA CZEKAĆ 3 MIESIĄCE / 30 EJAKULACJI NA EFEKTY ZABIEGU

ZGADZA SIĘ, przed ostateczną inauguracją współżycia bez dodatkowych metod antykoncepcji trzeba trochę poczekać! Dzieje się tak z bardzo prozaicznego powodu – plemniki po wyprodukowaniu ich przez jądra wcale nie są tam przechowywane. Wędrują w okolice prostaty, gdzie łączą się z pozostałymi częściami ejakulatu i tam czekają na wytrysk. Każdy mężczyzna ma zgromadzony taki zapas ejakulatu. Po przecięciu nasieniowodów należy go opróżnić, aby można było współżyć bez zabezpieczenia. Dlatego potrzebne jest minimum 30 ejakulacji lub 3 miesiące. Po osiągnięciu pożądanego wyniku w badaniu nasienia można spokojnie współżyć bez dodatkowej antykoncepcji.

A dlaczego w ogóle muszę badać nasienie?

Badanie nasienia po wazektomii należy uznać za krok obowiązkowy. Nie powinno się lekceważyć znaczenia tego badania. Niezbadanie nasienia może skutkować niechcianą ciążą.

Po pierwsze badamy nasienie, żeby sprawdzić czy wazektomia w ogóle była skuteczna. Oczywiście przy metodzie Open Ended odsetek niepowodzeń jest wyjątkowo niski i wynosi 2 promile, ale zawsze należy sprawdzić skuteczność zabiegu. Unikamy wtedy niespodzianek w przyszłości. Ponadto mamy pewność, że wszystko poszło zgodnie z planem.

Po drugie 3 miesiące lub 30 ejakulacji to czas, jakiego potrzebuje statystyczny pacjent na usunięcie zgromadzonego w ejakulacie nasienia. Czas ten dla niektórych pacjentów może być nieco dłuższy, np. wydłużyć się o kolejny miesiąc. Informujemy wtedy pacjenta o konieczności powtórzenia badania po określonym czasie lub po kolejnych 10-15 ejakulacjach. Pacjent wie, że musi dalej się zabezpieczać, aż do osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku w badaniu nasienia. Niektórzy pacjenci potrzebują 40-50 ejakulacji, aby całkowicie oczyścić się z zalegających plemników.

Po wazektomii wykonuje się uproszczone badanie nasienia, nie bada się szczegółowych parametrów plemników – ich ilości, ruchliwości, ruchu postępowego. Dla celów sprawdzenia skuteczności zabiegu sprawdzamy tylko obecność plemników w ejakulacie. Szczegółowe informacje na temat badania nasienia po zabiegu wazektomii znajdują się tutaj

 

Zapisz

Badanie nasienia po wazektomii

Wazektomia Warszawa

BADANIE NASIENIA: CZY PRÓBKA DO BADANIA MOŻE BYĆ STARSZA NIŻ 1-GODZINNA?

Badanie nasienia po wazektomii nie sprawdza, jaki procent plemników jest ruchliwy i porusza się ruchem postępowym, ani innych parametrów potrzebnych do określenia użyteczności nasienia przy zapłodnieniu – ma nam tylko powiedzieć, czy plemniki w ogóle są czy już ich nie ma. Nie ma więc powodów aby w tym badaniu sprawdzać wszystkie parametry, jakie się narzuca badaniu nasienia przy podejrzeniu niepłodności.

Wazektomia – Seks Po 2

wazektomia a seks po zabiegu
Już po kilku dniach od zabiegu wazektomii można delikatnie uprawiać seks

Wazektomia a seks po…

SEKS PO WAZEKTOMII: KIEDY MOŻEMY PRZEJŚĆ DO KONKRETÓW W SYPIALNI?

W internecie krąży wiele informacji na temat współżycia płciowego po wazektomii, często sprzecznych ze sobą. Zawsze warto omówić tę sprawę z lekarzem.
Wiele zależy od metody, jaką wykonywany był zabieg. Przy starszych, bardziej inwazyjnych metodach – możesz czuć się obolały i przez to długo nie mieć ochoty na seks! Duże znaczenie ma sam przebieg procesu gojenia – przy niskoinwazyjnych metodach rany goją się szybciej, ale dużo zależy od fizjologii samego pacjenta. Na pewno jeżeli jesteś zdrowy, nic Ci nie dolega, nie przyjmujesz na stałe żadnych leków, masz większe szanse na szybkie i bezproblemowe wygojenie ran, a co za tym idzie, szybciej możesz przystąpić do działań w sypialni.

Na pewno przez kilka dni po zabiegu (naszym pacjentom rekomendujemy 3 dni wstrzemięźliwości) warto powstrzymać się od współżycia, po to tylko, aby proces gojenia mógł przebiegać bez zakłóceń, przez kilka kolejnych dni ( do 2 tygodni) zaleca się współżyć w delikatnych pozycjach, tak jak z kobietą ciężarną, unikając gwałtownych zachowań.
A kiedy rana się zagoi, można dać upust swoim emocjom, pamiętając jedynie o dodatkowej antykoncepcji do czasu zbadania nasienia.

Co się dzieje z plemnikami?

SEKS PO WAZEKTOMII: EJAKULACJA – co się dzieje z plemnikami
Po wazektomii forma ejakulacji nie zmienia się – nadal masz wytrysk, Twój ejakulat ma ten sam zapach, kolor i konsystencję – nie ma w nim tylko plemników. Ale gołym okiem nie ma żadnej różnicy.
U pacjentów, którzy mają za sobą zabieg wazektomii, plemniki nadal są produkowane, ale z racji tego, że droga do członka została przecięta, wydostają się do worka otrzewnowego i są wchłaniane przez organizm, tak jak inne zbędne czy martwe komórki.
Obejrzyj poniższy film o plemnikach i na czym polega badanie nasienia.

 

SEKS PO WAZEKTOMII: LIBID

Seks po wazektomii – jak to jest?

Pytania o libido po wazektomii (czyli jakie będzie seks po wazektomii) nikogo nie dziwią. W końcu decydujemy się na zabieg w celu zwiększenia komfortu seksualnego.

Najwyższy czas obalić mity. Po wazektomii nie obniża się poziom libido! The Journal of Sexual Medicine opublikował wyniki australijskich badań nad wazektomią. Wynika z nich, że po wazektomii nie zmniejsza się popęd seksualny, nie pojawiają się kłopoty z erekcją, a jakość orgazmów nie ulega pogorszeniu. Co więcej, mężczyźni po wazektomii są szczęśliwsi w związkach – najprawdopodobniej z powodu zmniejszenia się obaw przed niechcianą ciążą, ale również braku konfliktów o antykoncepcję.
Czyli nadal będziesz miał normalne erekcje i ten sam lub większy apetyt na seks. Zmieni się tylko jedna rzecz. W ejakulacie nie będzie już plemników. Spora część mężczyzn po wazektomii chwali się, że libido im wzrosło, ponieważ nie muszą myśleć o zabezpieczeniu 🙂
Zastanów się jednak, czy Ty lub Twoja partnerka nie macie negatywnego nastawienia do wazektomii – jeżeli tak, może się okazać, że satysfakcja ze współżycia po którejś ze stron zmniejszy się po zabiegu wazektomii. Będzie to jednak subiektywne odczucie psychiczne a nie fizjologiczny skutek wazektomii. Być może Twoja kobieta chciała mieć jeszcze z Tobą dzieci.