Badanie nasienia po wazektomii

badanie-nasienia-po-wazektomiiBadanie nasienia po wazektomii ma na celu sprawdzenie czy w ejakulacie w ogóle obecne są plemniki. Nie ma na celu badania ich ruchliwości ani analizy, jaki odsetek porusza się szybko a jaki wolno.

W związku z tym nie ma potrzeby stosować się do zaleceń WHO 2010, które mówią, że nasienie należy dostarczyć do badania nie później niż 1 godzinę po ejakulacji. Wytyczne WHO 2010 dotyczą badania płodności mężczyzny w przypadku, gdy partnerka długo nie może zajść w ciążę.

W przypadku badania po wazektomii – jeżeli stwierdzilibyśmy obecność nawet nieruchomych plemników, to by znaczyło, że wazektomia się nie udała i trzeba ja powtórzyć.

Większość metod No Scalpel Vasectomy ma odsetek tego rodzaju niepowodzeń (rekanalizacja) na poziomie 5-9%! To norma i u co 20-ego – co 12-ego pacjenta wykonuje się poprawkę.

W przypadku stosowanej w ZdrOva (u nas) metody KANADYJSKIEJ No Scalpel Vasectomy – odsetek niepowodzeń zabiegu wynosi od 0 do 0,5%. W zdrOva poniżej 0,1 %

Dlatego nasienie można wysłać kurierem w szczelnie dokręconym pojemniku na mocz.

Może ono być w drodze 2-3 dni (latem podczas upałów raczej 2 niż 3:).

Proszę raczej nie wysyłać w czwartki czy piątki, ponieważ przesyłka (nawet kurierska) może dotrzeć na poniedziałek. Przez te kilka dni próbka może ulec procesom gnilnym.

Proszę nie wysyłać pocztą, ponieważ nie odbieramy przesyłek awizowanych.

Jak najlepiej zorganizować dostawę nasienia do badania po wazektomii:

 1. zatelefonować do nas i potwierdzić czy pojutrze (za 2 dni) będziemy w klinice
 2. zamówić kuriera na następny dzień w godzinach porannych upewniając się czy dostarczą w czasie 24 godzin.
 3. następnego dnia rano wypić 0,7 płynu (wody, herbaty itp.). Oddać mocz. Umyć dokładnie członka mydłem. Oddać nasienie do sterylnego pojemnika na mocz (dostępne w każdej aptece).
 4. Pojemnik opisać niezmywalnym flamastrem: imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia lub nr PESEL. Podać adres e-mailowy (ten sam który podano w ankiecie do wazektomii).

Wynik badania nasienia po wazektomii wysyłamy najczęściej po kilku dniach na adres e-mailowy. Jeżeli nie otrzyma Pan wyniku mailem, to proszę sprawdzić w pierwszej kolejności folder spamu, a dopiero potem kontaktować się z nami.

Możliwe wyniki badania nasienia po wazektomii

 1. prawidłowa liczba plemników – byłaby to nieudana wazektomia!
 2. nieprawidłowa, obniżona liczba plemników
  1. zbyt wczesne badanie nasienia (plemniki zmagazynowane są w prostacie i pęcherzykach nasiennych gdzie żyją do 90 dni) lub
  2. nieudana wazektomia
 3.  AZOOSPERMIA = BRAK PLEMNIKÓW stan po udanej wazektomii.
 4. </= (mniejsze lub równe) – 100.000 nieruchomych plemników w 1 cm3 stan po udanej wazektomii.
  Minimum normy dla prawidłowej płodności to 15.000.000 plemników w 1 cm3 .
  100.000 to 150 razy mniej niz minimum normy! Plemniki takie o (ile są nieruchome) są stare, zostały wyprodukowane przed zabiegiem wazektomii i pochodzą z magazynów w gruczołach dodatkowych (prostata, pęcherzyki nasienne). Plemniki takie nie są w stanie zapłodnić komórek jajowych kobiet.