Wazektomia bez skalpela Dr Li Shunqiang

Dr Li Shunqiang – wynalazca metody wazektomii bez skalpela

Wazektomia bez skalpela

Metoda wazektomii bez igły została opracowana w Chinach w 1974 roku przez Dr. Li Shunqiang z Instytutu Rozwoju i Planowania Rodziny w Chongqing w prowincji Sichuan. W owych czasach Chiny pracowały usilnie nad metodami kontroli urodzeń. Wazektomia nie była popularna ponieważ metoda klasyczna wiązała się z licznymi powikłaniami i wymagała zaplecza szpitalnego.  Pacjenci po zabiegu wymagali kilku dniowej obserwacji w szpitalu. Dr Li opracował metodę minimalnie inwazyjną, która wiązała się ze znacznie mniejszą liczbą powikłań niż metoda klasyczna. Metodę tę można było wykonywać nawet głęboko na prowincji, daleko od cywilizacji. Doktor Li wymyślił do tego celu specjalne narzędzia chirurgiczne. Doktor Li uważany jest za ojca Wazektomii Bez Skalpela. Jemu to i medycynie chińskiej zawdzięczamy wynalezienie tej mikro inwazyjnej metody antykoncepcyjnej dla mężczyzn.

Od momentu wynalezienia w 1974 roku do czasów obecnych metoda zabiegu  wazektomii bez skalpela była wielokrotnie modyfikowana i udoskonalana na  milionach pacjentów co doprowadziło ją niemalże do perfekcji ? szczególnie w USA i Kanadzie. Obecnie, według Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego, za najlepszy wariant uważa się metodę z elektrokoagulacją odcinka sterczowego oraz wyprowadzeniem poza pochewkę powrózka nasiennego – otwartego końca jądrowego nasieniowodu. Metoda ta jest nieco trudniejsza ze względu na bogate unaczynienie powrózka nasiennego.

Od lat 70. XX w. metoda bez skalpela była wielokrotnie modyfikowana i dziś wykonywana jest w dziesiątkach wariantów (odmian).