Wazektomia NSVI (No Scalpel Vasectomy International) – Misja 2015

W lutym 2015 roku miała miejsce kolejna, 13. misja NSVI (Wazektomii Bez Skalpela) na Filipinach.

wazektomia Filipiny - uczestnicy

W Misji na Filipinach w 2015 roku uczestniczył największy zespół w historii misji NSVI. Nasze misje na Filipinach, zwłaszcza te o tej wielkości, nigdy nie byłoby możliwe bez miesięcy długiej wstępnej pracy naszego filipińskiego zespołu krajowego i tygodni długich staraniach naszego Zarządu w zakresie informowania społeczności lokalnych i przygotowanie obiektów do naszego przyjazdu.

Dziesięciu gości wazektomictów i czterech pomocników z sześciu krajów dzieliło się swoimi umiejętnościami i wiedzą ze studentami Uniwersytetu Medycznego Southwestern University College of Medicine. Przeszkoliliśmy w zakresie wazektomi także sześciu lekarzy którzy przyjechali na szkolenie z Davao, Mindanao.

Poniżej międzynarodowy zespół NSVI

Wazektomia - zespół NSVI

Wazektomia bez skalpela. Międzynarodowy zespół operatorów NSVI podczas misji na Filipinach w 2015 r.

 

Proszę obejrzeć film o wazektomii podczas misji na Filipinach (w języku angielskim):

 

 

W roku 2015, odwiedziliśmy 3 różne miejsca misyjne wszystko na jednej wyspie. w Cebu oraz w Tuburan. Wszyscy mieliśmy aparaty fotograficzne (przynajmniej w telefonach) i wszyscy (oprucz wazektomii) robiliśmy zdjęcia. Bardzo trudno było wybrać te, które będą oddawały istotę naszej misji i jej atmosferę, ale poniżej przedstawiona jest próbka.

Dzień 1:

wtorek 03 lutego: Misja rozpoczyna się w Szpitalu Świętego Serca w Cebu

Jeśli nie lubisz pozować do zdjęć, nigdy nie przetrwasz misji Filipiny NSVI. Oto zdjęcie grupowe, jeszcze zanim zaczniemy.

Naszą działalnością (wazektomiaą) zainteresowały się media. Dyrektor Rozwoju NSVI Doug Stein przedstawił nasze cele …

… W tym czasie reszta zespołu przygotowywała gabinety zabiegowe a potem wykonywała wazektomie.

Dzień 2:

środa 04 lutego: Wazektomia była głównym tematem Konferencji prasowej

Uniwersytet Medyczny udzielający nam gościny to także alma mater założycieli NSVI.

Dr Suarez (założyciel i fundator) przedstawił historię NSVI zaś dr Stein opisał znieczulenie do wazektomii bez igły – przy użycia MadaJet.

Prasa była zafascynowana tym, że jeden z uczestników NSVI dr Robert Kulik przybył na własny koszt z tak dalekiego kraju jak Polska.

Po drugim ciężkim dniu Sacred Heart Hospital (SHH), Dr. Alex Lemkaking , filipińsko-Amerykański urolog z Maryland (klęczy obok dr Suarez), zaprosił cały zespół NSVI do eleganckiego klubu na kolację.  Alex od lat wspiera misje NSVI tak, że stał się honorowym członkiem zespołu.

Dzień 3:

czwartek 05 luty: Wazektomia w Danao, BMA Party w Tuburan

Szpital Wojewódzki w Danao okazał się idealnym obiektem dla zespołu tak dużego jak nasz. Pomieszczenie było jasne, przestronne i pełne wąskich stołów – warunki idealne dla wazektomistów pracujących w parach.

Obecnie na świecie stosuje się wiele odmian zablokowania nasieniowodów. Wiele z nich ma różne zalety ale i wady. Jednym z najlepszych aspektów spotkania dużej grupy wazektomistów z różnych środowisk jest okazja do współpracy w celu wymiany pomysłów i technik. Misje Wazektomii NSVI są miejscem wymiany doświadczeń oraz ciągłego uczenia się naszych członków.

Specjalna pochwała należy się Elizabeth Davis (lewy dolny róg, a drugi od lewej), która jest prawą ręką dr Sarah Miller w USA. Elizabeth wraz z Felicity, Lucy i Debbie) sterylizowały dla nas narzędzia.

Posiłek na Filipinach jest zawsze przyjemną przygodą kulturową i kulinarną. Port rybny w  Danao jest wspaniałym miejscem do spróbowania świeżych owoców morza złowionych tego ranka.

Po obiedzie nasi pacjenci oraz miejscowy personel pozowali chętnie do zdjęć z członkami naszego zespołu NSVI.

Dyrektor misji dr Bob Kiamco konsultował pacjentów w Szpitalu Rejonowym Tuburon.

 

… w pokoju zabiegowym …

… można było spotkać i podpatrywać najlepszych wazektomistów świata – w akcji.

Dr Michel Labrecque – gigant  światowej wazektomi – z Kanady

Obok Michel’a Labrecque inny gigant światowej wazektomii dr Nicolas Demediuk z Australii

Kilka dni później…..

Dzień 7:

poniedziałek 09 lutego: Z powrotem w Sacred Heart Hospital; Wizyta w lokalnym więzieniu

Podczas zwiedzania Azji Wschodniej wraz ze swoją rodziną, dr Michel Labrecque, światowy autorytet naukowy w zakresie wazektomii i jeden z najlepszych nauczycieli dołączył NSVI na ostatnie 3 dni misji, Nasz zespół zaoferował usługi wazektomii NSVI przez naczelnika, do osadzonych w miejscowym więzieniu co spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Podczas lunchu, dowiedzieliśmy się, że 72 więźniów chciało skorzystać z bezpłatnej usługi, jako, że prezerwatywy są niedozwolone podczas wizyt małżeńskich więc niepożądane  ciąże są dość częste wśród partnerek więźniów.

Więzienie znajduje się w górach powyżej Cebu. Wizyta w nim, poznanie życia więziennej społeczności, kultury i realizowanych programów była dla nas ciekawym doświadczeniem.

Dla członków zespołu NSVI Była to kolejna okazja, aby współpracować i wymieniać doświadczenia

Dr Laurel Spooner, główny trener wazektomii w Anglii oraz prof. Jay Sandlow, najbardziej entuzjastyczny promotor szkolenia wazektomii wśród amerykańskich lekarzy, doświadczony operator rewazektomii (przywracania drożności po zabiegu wazektomii). Jeden ze współautorów wytycznych dotyczących wazektomi Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (Vasectomy Guidelines).

Nasz pożegnalny obiad był okazją do świętowania udanej misji i zawarcia nowych, trwałych przyjaźni.

Dr Peter Asnar, dziekan SWU Medical School był naszym łaskawym gospodarzem i największym zwolennikiem. Wystawił świadectwa uznania dla wszystkich uczestników naszej misji.

NSVI jest instytucją finansowaną z dobrowolnych składek – prosimy o wsparcie