Badanie nasienia po wazektomii

wazektomia-badanie-nasienia-po-zabieguBadanie nasienia po wazektomii ma na celu sprawdzenie czy w ejakulacie w ogóle obecne są plemniki. Nie ma na celu badania ich ruchliwości ani analizy, jaki odsetek porusza się szybko a jaki wolno ani tego czy mają prawidłową budowę.

W przypadku badania po wazektomii – jeżeli stwierdzilibyśmy obecność nawet nieruchomych plemników w liczbie większej niż 100 tysięcy, to by znaczyło, konieczność powtórzenia badania.

Obecność ruchliwych plemników 6 miesięcy po zabiegu oznaczałaby że wazektomia się nie udała i trzeba ją powtórzyć.

Większość metod No Scalpel Vasectomy ma odsetek tego rodzaju niepowodzeń (rekanalizacja) na poziomie 5-9%! To norma i u co 20-ego – co 12-ego pacjenta wykonuje się poprawkę.

W przypadku stosowanej w ZdrOva (u nas) metody „KANADYJSKIEJ”  polegającej na koagulacji termicznej i wyprowadzeniu otwartego końca jądrowego poza pochewkę powrózek nasienny – odsetek niepowodzeń zabiegu wynosi od 0 do 0,5%. W zdrOva wynosi on poniżej 0,06 %.

Możliwe wyniki badania nasienia po wazektomii

 1. prawidłowa liczba plemników – byłaby to nieudana wazektomia!
 2. nieprawidłowa, obniżona liczba plemników
  1. zbyt wczesne badanie nasienia (plemniki zmagazynowane są w prostacie, pęcherzykach nasiennych i bańce nasieniowodu gdzie żyją do 90 dni) lub
  2. nieudana wazektomia
 3. AZOOSPERMIA = BRAK PLEMNIKÓW stan po udanej wazektomii.
 4. </= (mniejsze lub równe) – 100.000 nieruchomych plemników w 1 cm3 stan po udanej wazektomii.
  Minimum normy dla prawidłowej płodności to 15.000.000 plemników w 1 cm3 .
  100.000 to 150 razy mniej niż minimum normy! Plemniki takie o (ile są nieruchome) są stare, zostały wyprodukowane na długo przed zabiegiem wazektomii i pochodzą z magazynów w gruczołach dodatkowych (prostata, pęcherzyki nasienne, bańka nasieniowodu). Plemniki takie nie są w stanie zapłodnić komórek jajowych kobiet.