Badanie nasienia po wazektomii

wazektomia-badanie-nasienia-po-zabieguBadanie nasienia po wazektomii ma na celu sprawdzenie czy w ejakulacie w ogóle obecne są plemniki. Nie ma na celu badania ich ruchliwości ani analizy, jaki odsetek porusza się szybko a jaki wolno.

W związku z tym nie ma potrzeby stosować się do zaleceń WHO 2010, które mówią, że nasienie należy dostarczyć do badania nie później niż 1 godzinę po ejakulacji. Wytyczne WHO 2010 dotyczą badania płodności mężczyzny w przypadku, gdy partnerka długo nie może zajść w ciążę.

W przypadku badania po wazektomii – jeżeli stwierdzilibyśmy obecność nawet nieruchomych plemników, to by znaczyło, konieczność powtórzenia badania. Jeżeli nieruchome plemniki obecne byłyby po 6-u miesiącach od zabiegu – wtedy należałoby wykonać badanie w certyfikowanym laboratorium ściśle wg kryteriów WHO2010 by stwierdzić czy obecne są ruchliwe plemniki. 

Laboratoria certyfikowane znajdują się przy klinikach leczenia niepłodności stosujących metody InVitro.

Obecność ruchliwych plemników 6 miesięcy po zabiegu oznaczałaby że wazektomia się nie udała i trzeba ją powtórzyć.

Większość metod No Scalpel Vasectomy ma odsetek tego rodzaju niepowodzeń (rekanalizacja) na poziomie 5-9%! To norma i u co 20-ego – co 12-ego pacjenta wykonuje się poprawkę.

W przypadku stosowanej w ZdrOva (u nas) metody KANADYJSKIEJ No Scalpel Vasectomy – odsetek niepowodzeń zabiegu wynosi od 0 do 0,5%. W zdrOva wynosi on poniżej 0,03 % (mniej niż 1/3000 przypadków).

Dlatego nasienie można wysłać kurierem w szczelnie dokręconym pojemniku na mocz.

Może ono być w drodze nawet 1-3 dni (latem podczas upałów raczej 1 niż 3:).

Proszę nie wysyłać pocztą ani pocztexem, ponieważ nie odbieramy przesyłek awizowanych a listonosze najczęściej przynoszą jedynie awizo.

Jak najlepiej zorganizować dostawę nasienia do badania po wazektomii:

 1. zatelefonować do nas i potwierdzić czy pojutrze (za 2 dni) będziemy w klinice. Obecnie, niestety nasze laboratorium działa tylko w te dni kiedy wykonujemy zabiegi wazektomii w Warszawie co zwykle odbywa się 2-4 razy w miesiącu. Jest to pewnego rodzaju utrudnienie dla pacjentów. Podczas rozmowy poinformujemy kiedy będą najbliższe terminy.
 2. zamówić kuriera na następny dzień w godzinach porannych upewniając się czy dostarczą w czasie 24 godzin.
 3. następnego dnia rano wypić 0,7 płynu (wody, herbaty itp.). Oddać mocz. Umyć dokładnie członka mydłem. Oddać nasienie do sterylnego pojemnika na mocz (dostępne w każdej aptece). W pojemniku musi znaleźć się cały “wytrysk”. Jeżeli część ejakulatu nie trafiłaby do kubeczka. Badanie takiej próbki nie ma sensu ponieważ plemniki zwykle obecne są w pierwszej (początkowej) części strumienia.
 4. Pojemnik należy opisać niezmywalnym flamastrem:
  1. imieniem i nazwiskiem,
  2. datą urodzenia lub nr PESEL,
  3. Podać adres e-mailowy (ten sam który podano w ankiecie do wazektomii) – wyraźnie, drukowanymi literami,
  4. podać numer telefonu.

Wynik badania nasienia po wazektomii wysyłamy najczęściej po kilku dniach na adres e-mailowy. Jeżeli nie otrzyma Pan wyniku mailem, to proszę sprawdzić w pierwszej kolejności folder spamu, a dopiero potem kontaktować się z nami.

Możliwe wyniki badania nasienia po wazektomii

 1. prawidłowa liczba plemników – byłaby to nieudana wazektomia!
 2. nieprawidłowa, obniżona liczba plemników
  1. zbyt wczesne badanie nasienia (plemniki zmagazynowane są w prostacie i pęcherzykach nasiennych gdzie żyją do 90 dni) lub
  2. nieudana wazektomia
 3. AZOOSPERMIA = BRAK PLEMNIKÓW stan po udanej wazektomii.
 4. </= (mniejsze lub równe) – 100.000 nieruchomych plemników w 1 cm3 stan po udanej wazektomii.
  Minimum normy dla prawidłowej płodności to 15.000.000 plemników w 1 cm3 .
  100.000 to 150 razy mniej niż minimum normy! Plemniki takie o (ile są nieruchome) są stare, zostały wyprodukowane przed zabiegiem wazektomii i pochodzą z magazynów w gruczołach dodatkowych (prostata, pęcherzyki nasienne). Plemniki takie nie są w stanie zapłodnić komórek jajowych kobiet.
 5. Obecność nawet mniejszej liczby plemników niż 100 tyś w 1 cm3 w badaniu wykonanym z materiału nadesłanego kurierem (transport dłuższy niż 1 godzina) oznacza konieczność powtórzenia badania. Najlepiej jeszcze raz wysłać próbkę po 6 tygodniach. Gdyby wciąż obecne były tam nieruchome plemniki kolejne badanie należy wykonać po 6-u miesiącach od zabiegu wazektomii. Jeżeli i w takim badaniu obecne byłyby plemniki – należałoby wykonać badanie w certyfikowanym laboratorium w klinice leczenia niepłodności by stwierdzić czy obecne plemniki są ruchliwe.