30 ejakulacji. Dlaczego tak długo czekamy na EFEKTY.

30 Ejakulacji

Badanie nasienia po zabiegu wazektomii
3 Miesiące / 30 ejakulacji
ZROBIŁEM ZABIEG. NASIENIOWODY PRZECIĘTE. PASAŻ DLA PLEMNIKÓW ODCIĘTY. DLACZEGO WIĘC MAM CZEKAĆ?

PO WAZEKTOMII TRZEBA CZEKAĆ 3 MIESIĄCE / 30 EJAKULACJI NA EFEKTY ZABIEGU

ZGADZA SIĘ, przed ostateczną inauguracją współżycia bez dodatkowych metod antykoncepcji trzeba trochę poczekać! Dzieje się tak z bardzo prozaicznego powodu – plemniki po wyprodukowaniu ich przez jądra wcale nie są tam przechowywane. Wędrują w okolice prostaty, gdzie łączą się z pozostałymi częściami ejakulatu i tam czekają na wytrysk. Każdy mężczyzna ma zgromadzony taki zapas ejakulatu. Po przecięciu nasieniowodów należy go opróżnić, aby można było współżyć bez zabezpieczenia. Dlatego potrzebne jest minimum 30 ejakulacji lub 3 miesiące. Po osiągnięciu pożądanego wyniku w badaniu nasienia można spokojnie współżyć bez dodatkowej antykoncepcji.

A dlaczego w ogóle muszę badać nasienie?

Badanie nasienia po wazektomii należy uznać za krok obowiązkowy. Nie powinno się lekceważyć znaczenia tego badania. Niezbadanie nasienia może skutkować niechcianą ciążą.

Po pierwsze badamy nasienie, żeby sprawdzić czy wazektomia w ogóle była skuteczna. Oczywiście przy metodzie Open Ended odsetek niepowodzeń jest wyjątkowo niski i wynosi 2 promile, ale zawsze należy sprawdzić skuteczność zabiegu. Unikamy wtedy niespodzianek w przyszłości. Ponadto mamy pewność, że wszystko poszło zgodnie z planem.

Po drugie 3 miesiące lub 30 ejakulacji to czas, jakiego potrzebuje statystyczny pacjent na usunięcie zgromadzonego w ejakulacie nasienia. Czas ten dla niektórych pacjentów może być nieco dłuższy, np. wydłużyć się o kolejny miesiąc. Informujemy wtedy pacjenta o konieczności powtórzenia badania po określonym czasie lub po kolejnych 10-15 ejakulacjach. Pacjent wie, że musi dalej się zabezpieczać, aż do osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku w badaniu nasienia. Niektórzy pacjenci potrzebują 40-50 ejakulacji, aby całkowicie oczyścić się z zalegających plemników.

Po wazektomii wykonuje się uproszczone badanie nasienia, nie bada się szczegółowych parametrów plemników – ich ilości, ruchliwości, ruchu postępowego. Dla celów sprawdzenia skuteczności zabiegu sprawdzamy tylko obecność plemników w ejakulacie. Szczegółowe informacje na temat badania nasienia po zabiegu wazektomii znajdują się tutaj

 

Zapisz

2 Replies to “30 ejakulacji. Dlaczego tak długo czekamy na EFEKTY.”

  1. Mój lekarz też mnie uprzedził, że trzeba jeszcze trochę poczekać, zanim będę mógł uprawiać z żoną seks bez zabezpieczeń.
    Bardzo lubię waszego bloga- rzeczowe artykuły, istotne informacje ujęte w prosty sposób 🙂

Dodaj komentarz