Kriokonserwacja nasienia – zamiast Rewazektomii

Kriokonserwacja nasienia – czy powinienem zamrozić plemniki na wszelki wypadek?

Kriokonserwacja nasienia to zagadnienie, które co jakiś czas pojawia się wśród pacjentów do wazektomii. Na pewno przed podjęciem decyzji o zabiegu część pacjentów zastanawia się „a co, jeśli zmienię zdanie w przyszłości i jeszcze kiedyś będę chciał mieć dzieci?”. A co, jeśli moja partnerka, która teraz nie chce mieć dzieci, w przyszłości poczuje potrzebę posiadania potomka?

Decyzja o zamrożeniu nasienia pełni istotną rolę w procesie decydowania o samym zabiegu. Jeżeli sam się nad tym zastanawiasz, przeczytaj te kilka faktów:

Fakt nr 1: Kriokonserwacja nasienia zapewnia nasienie o wartości zmniejszonej o około 50% w stosunku do nasienia świeżego. Dzieje się tak dlatego, że aby uczynić plemniki zdolnymi do zamrożenia trzeba je najpierw chemicznie „ususzyć”, przez co niektóre z nich obumierają. Samo mrożenie też powoduje zmniejszenie ich żywotności.

Fakt nr 2: Wazektomia nie czyni Cię bezpłodnym – tylko niepłodnym. Różnica jest taka, że nadal wytwarzasz pełnowartościowe zdolne do zapłodnienia plemniki. W przyszłości, jeżeli zdecydujesz się mieć dzieci, będziesz mógł pobrać świeże plemniki prosto z najądrza. Można je będzie wykorzystać w procesie wspomaganego rozrodu. I nadal będziesz miał wazektomię.

Fakt nr 3: Jeżeli Ty i Twoja Partnerka będziecie jednak chcieli począć dziecko drogami natury, istnieje możliwość przeprowadzenia operacji rewazektomii i przywrócenie drożności Twoim nasieniowodom. Jednak po pierwsze skuteczność rewazektomii zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest upływ czasu od momentu poddania się zabiegowi. Po drugie po skutecznej rewazektomii i poczęciu potomka trzeba będzie wrócić do starych metod antykoncepcji.

Jeżeli nie masz w ogóle dzieci, rozważ, czy powinieneś zamrozić nasienie na wypadek zmiany zdania w przyszłości. Jeżeli wahasz się, czy chciałbyś mieć jeszcze dzieci, również zastanów się nad zabezpieczeniem nasienia.

Omów sprawę z rodziną. Nie bój się porozmawiać na ten temat z ojcem, nawet jeśli sam jesteś dojrzałym mężczyzną. I nie obawiaj się krytyki, osoby, które wybierzesz do rozmowy na pewno mają na uwadze Twoje dobro, warto wysłuchać ich opinii.

 

 

3 comments on “Kriokonserwacja nasienia – zamiast Rewazektomii”

 • Adik W

  Reply

  Dzięki za ten wpis. Zastanawiam się z żoną nad wazektomią, a nie wiemy czy za kilka lat ponownie nie zdecydujemy się na dziecko. Teraz już wiem co i jak, myślę, że łatwiej będzie nam podjąć decyzję.

 • JKL

  Reply

  A czy istnieje jakiś rozsądny upływ czasu od zabiegu, po którym nadal będzie można bez obaw myśleć o rewazektomii i posiadaniu potomstwa? Czy raczej nie ma na to reguły?

  • wazektomia Post author

   Reply

   Po wielu latach od wazektomii np. po 20. istnieje większe ryzyko, że brak przepływu w nasieniowodzie doprowadził do zatkania się (tej rurki) w innych miejscach (wyżej) i wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że rewazektomia sie nie uda. Zawsze jednak pozostaje In Vitro. Mężczyzna po wazektomii cały czas produkuje świeże plemniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 + 7 =