Wazektomia – czego się spodziewać
Aby przystąpić do zabiegu wazektomii należy:
- Umówić telefonicznie termin zabiegu (tel. +48 607 776 777)
- Wypełnić ankietę zdrowotną
Kontakt z lekarzem
- Rozmowa i wywiad lekarski (seria pytań o stan zdrowia, przebyte choroby, sytuację życiową)
- Przegląd i omówienie ew. stosowanych leków.
- Omówienie skutków i efektów wazektomii.
- Dokładne badanie narządów płciowych.
Wszystko to ma na celu ocenę wskazań i ew. przeciwwskazań do zabiegu wazektomii.
Wazektomia – co należy wykonać w dniach poprzedzających zabieg:
- Nie należy przyjmować regularnie dużych dawek Aspiryny, Polopiryny, Acard czy innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy (acidum acetylosalicilum) lub salicylanów na dwa tygodnie przed zabiegiem; Stosowanie innych leków – przedyskutować proszę z lekarzem przed wazektomią.
- Wypełnić ankietę pacjenta
- Ogolić dokładnie worek mosznowy – najlepiej na 4-5 dni przed zabiegiem – dzięki czemu pacjent nie odczuwa nieprzyjemnego szczypania przy aplikacji środka odkażającego.
- Zaplanować transport do domu po zabiegu wazektomii (najlepiej taksówka lub osoba towarzysząca jako kierowca). Można po zabiegu prowadzić samochód samemu. W takim przypadku należy jednak po zabiegu odczekać co najmniej 45 minut przed uruchomieniem silnika auta.
- Wziąć prysznic i dokładnie dwukrotnie umyć mydłem (najlepiej antybakteryjnym) całe ciało a szczególnie narządy płciowe bezpośrednio przed wyjściem z domu na zabieg wazektomii (także żołądź pod napletkiem).
- Należy nie jeść ani nie pić niczego na 3 godziny przed zabiegiem a posiłek powinien być lekkostrawny tzn. bez mięsa, warzyw czy owoców. Na przykład jajecznica na maśle, ser, białe pieczywo.
- Zgłosić się na zabieg wazektomii w wygodnych luźnych spodniach.
Wazektomia – czego się spodziewać po zabiegu – zalecenia:
- Czasami (o ile lekarz zaleci) stosuje się przez około 1 godzinę okład z kostek lodu, zawiniętych w ręcznik.
- Przez pozostałą część dnia po wykonanym zabiegu wazektomii wskazane jest ogramiczenie aktywności. fizycznej. Optymalnie byłoby prowadzić „fotelowy tryb życia”. Podobnie 1-2 kolejne dni aktywność powinna byc stopniowo rozszerzana. Pacjenci wykonujący ciężkie prace fizyczne mogą otrzymać zwolnienie L4.
- Prysznic można wziąć dopiero następnego dnia.
- Przez tydzień należy unikać ciężkiej pracy fizycznej oraz ćwiczeń fizycznych.
- Miejsce, w którym wykonany był bez skalpela otworek, należy utrzymywać czyste i suche, poprzez zmianę gazików jeden raz dziennie przez trzy do pięciu dni – lub zgodnie z zaleceniem lekarza.
- Mała ilość krwi na gazikach jest zjawiskiem prawidłowym. Podobnie zjawiskiem prawidłowym jest siniak na skórze moszny i w okolicach nasady członka.
- W przypadku nadmiernego krwawienia, silnego obrzęku lub bólu istnieje konieczność zgłoszenia się do lekarza.
- Lekarz może zalecić antybiotyki przez kilka dni po zabiegu.
- Przed odstawieniem dotychczas stosowanej antykoncepcji należy uzyskać porządany wynik badania nasienia.
- Badznie nasienia najlepiej wykonać po 8-12 tygodniach od zabiegu oraz po 30 ejakulacjach.
- Dla większej pewności badanie nasienia warto powtórzyć po kolejnych 2-4 miesiącach.
Wazektomia – czego się spodziewać po zabiegu – powrót do aktywności?
Większość mężczyzn czuje się na tyle dobrze po wazektomii, by powrócić do pracy następnego dnia lub gdy pracują fizycznie w ciągu kilku dni. Aktywność seksualną można podjąć po około 2-3 dniach, jednak bardzo delikatnie, powoli i w pozycji tzw.: łyżeczki . Początkowo wytrysk może powodować pewien dyskomfort w pachwinach i jądrach aż tkanki w pełni się zagoją. U niektórych mężczyzn w nasieniu mogą występować śladowe ilości krwi.
Należy unikać podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów albo uprawiania sportu przez 2-3 tygodnie albo liczyc sie z pojawieniem się dyskomfortu czy nawet bólu.
Do momentu aż badanie nasienia wykaże, że w ejakulacie nie ma obecnych plemników, należy używać innej dodatkowej metody antykoncepcji.
Kiedy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza:
- Gdy wystąpią objawy zakażenia, w tym gorączka i dreszcze
- Zaczerwienienie, obrzęk, intensywny ból, nadmierne krwawienie lub wyciek ropy z otworka, przez który wykonano zabieg
Możliwe powikłania:
Możliwe powikłania wczesne po wazektomii – statystyki własne
- siniak (przebarwienie) na skórze moszny (w mojej praktyce ok 20%)
- obecność niewielkiej ilości krwi w ejakulacie (w mojej praktyce ok 3% – o ile emisja nasienia miała miejsce wcześniej niż 7 dni po zabiegu),
- nieznaczny dyskomfort lub pobolewania jądra, moszny, w pachwinie lub nad spojeniem łonowym, które zwykle zanikają samoistnie po 2-4 dniach i nie wymagają stosowania leków przeciwbólowych (w mojej praktyce ok 30%)
- Pobolewania moszny, jądra, w pachwinie lub nad spojeniem łonowym wymagające stosowania słabych leków przeciwbólowych (np ibuprofen) odczuwane przez kilka dni lub nawet tygodni (w mojej praktyce ok 3%),
- krwawienie i powstały krwiak w mosznie jest powikłaniem spotykanym w mojej praktyce około 0,2% przypadków – krwiak może wchłaniać się w kilka tygodni lub wymagać usunięcia zabiegowego (najczęściej wchłania się samoistnie),
- stan zapalny i rozwój infekcji w miejscu zabiegu – w mojej praktyce poniżej 1%)
- infekcje (zapalenie) jądra, najądrzy (opisywany w literaturze) – w mojej praktyce dotychczas 0%
- przemijający obrzęk w miejscu wazektomii – w mojej praktyce poniżej 1%
- Powikłania związane ze znieczuleniem (uczulenie na lek) – opisywany w literaturze (w mojej praktyce do tej pory nie było ani jednego przypadku)
- Nieskuteczna wazektomia, lub wczesna rekanalizacja = obecność żywych plemników po 3 miesiącach od zabiegu. W mojej praktyce 0,1%.
- Ciąża po wazektomii – 1 zgłoszony przypadek (nie potwierdzony badaniem genetycznym ojcostwa ani ustaleniem szasu poczęcia).
Możliwe powikłania późne po wazektomii
- Przewlekły ból w okolicach jąder – tzw. zespół bólowy po wazektomii ( ang. Post-Vasectomy Pain Syndrome) – b. rzadki w metodzie „kanadyjskiej” (opisywany w literaturze – w mojej praktyce do tej pory nie było ani jednego przypadku). Przewlekły ból jąder opisywany jest bardzo często u mężczyzn, którzy nigdy nie mieli żadnych zabiegów w obrębie moszny. Najczęściej związany jest z przebytymi w przeszłości urazami mechanicznymi np w wyniku intensywnych regularnych treningów kolarskich.
- Późna rekanalizacja – (opisywany w literaturze – w mojej praktyce do tej pory nie było ani jednego przypadku).
- Sperm granuloma (tzw. ziarniniak spermy). Jest to wyczuwalne palcami i widoczne na USG, unaczynione zgrubienie, wymaga wycięcia bo nie da się odróżnić od nowotworu. W mojej praktyce – do tej pory był jeden przypadek.
- Obrzęk, bóle jąder występujące w ciągu roku po wazektomii – bardzo rzadko. Opisywany w literaturze – w mojej praktyce do tej pory nie było ani jednego przypadku.
- Spadek libido i psychologiczne problemy związane z brakiem płodności. Opisywany w literaturze – w mojej praktyce do tej pory nie było ani jednego przypadku.
- Wytworzenie w organizmie przeciwciał antyplemnikowych w odpowiedzi na wtórną resorpcję plemników – mogą stanowić problem przy ponownej próbie zajścia w ciążę po udanym zabiegu rewazektomii.
Co zwiększa ryzyko powikłań w trakcie zabiegu wazektomii
- Zakażenie miejscowe
- Zaburzenia krzepnięcia krwi (np. wrodzone lub związane ze stosowaniem aspiryny i leków podobnych)