Wazektomia w Telewizji Polskiej
Wazektomia na świecie i w Polsce. Powyższy link do strony Pytanie na Śniadanie przedstawia wypowiedzi dwóch lekarzy: Douglasa Steina – światowej sławy amerykańskiego chirurga i urologa oraz Roberta Kulik – polskiego lekarza zajmującego się na codzień ginekologią i andrologią. Wypowiedzi poświęcone są wazektomii na Świecie i w Polsce.
Ponieważ dr Stein przebywał w Polsce jedynie 4 dni i nie mógł pojawić się w studio TV „na żywo” w dniu emisji – wywiad z nim został nagrany kilka dni wcześniej w gabinecie dr Kulika w ZdrOva w Warszawie.
Dr. Douglas Stein wykonuje wazektomię w Tampa na Florydzie i jeździ po całym świecie popularyzując tę metodę antykoncepcji. Szczególnie w krajach 3-ego świata walczących z przeludnieniem, a także w krajach, gdzie metoda ta jest niepopularna, jak w Polsce. Dr Stein jest współzałożycielem, fundatorem i członkiem zarządu Światowego Dnia Wazektomii (World Vasectomy Day), fundatorem i członkiem zarządu organizacji charytatywnej No Scalpel Vasectomy International (Międzynarodowa Wazektomia Bez Skalpela).
W Polsce nie mamy problemu przeludnienia – jednak potrzeba antykoncepcji męskiej jest ogromna. Wiele kobiet nie toleruje klasycznych metod antykoncepcji, jak tabletki hormonalne czy wkładka domaciczna (tzw. spiralka). Wiele osób nie lubi lub nie ufa prezerwatywie – dlatego wyjściem może być wazektomia – trwała antykoncepcja męska. Szczególnie w przypadku par wielodzietnych, które mają już komplet dzieci.
Wazektomia – to przerwanie ciągłości („zatkanie”) nasieniowodów (rurek, którymi wyprowadzane są plemniki). Zabieg jest mikroinwazyjny i może być wykonany w znieczuleniu miejscowym w warunkach gabinetu (nie wymaga sali operacyjnej).
Obejrzenie programu wymaga wtyczki Microsoft Silverlight. Wtyczkę można bezpłatnie pobrać tutaj.
W imieniu dr Steina i moim chciałbym podziękować całemu licznemu zespołowi „Pytania na śniadanie” oraz szczególnie Pani redaktor Agacie Szostkowskiej, Pani Monice Zamachowskiej Panom Mateuszowi Szymkowiakowi oraz Tomaszowi Wolnemu.
Chciałbym także osobiście podziękować mojej pierwszej żonie Jolancie Kulik oraz redaktorowi Grzegorzowi Nawrockiemu.
Robert Kulik
0 Comments