Kastracja

Kastracją nazywany usunięcie (całkowite wycięcie) gonad. Gonadami są narządy produkujące tzw. gamety – plemniki u mężczyzn i jajniki u kobiet. U samców (w przypadku ludzi  – u mężczyzn) gonadami są jądra, zaś u samic (w przypadku ludzi – u kobiet) gonadami są jajniki.

Zabieg kastracji mężczyzn

Zabieg kastracji mężczyzn – wyjaśniono powyżej.

Podwiązanie nasieniowodów lub podwiązywanie nasieniowodów

Podwiązywanie nasieniowodów (podwiązanie nasieniowodów) nicią chirurgiczną wchodzi w zakres starszych, mniej skutecznych metod wazektomii. W przypadku podwiązywania (podwiązania) nasieniowodów  konieczność powtórzenia zabiegu z powodu nawrotu plemników sięgała nawet 13%.

Przecięcie nasieniowodów

Przecięcie nasieniowodów – jest elementem większości wariantów wazektomii. Zwykle przecięciu towarzyszy jeszcze jakaś forma uniedrożnienia (zatkania) tych „rurek”. Istnieje także metoda „wazektomii” w której w ogóle nie przecina się nasieniowodów a jedynie z zewnątrz zamyka możliwość przepływu – używając elektrokoagulacji.

Podwiązanie jąder lub podwiązywanie jąder

Podwiązanie jąder lub podwiązywanie jąder – nieprecyzyjne określenie elementu starszych metod wazektomii. Podobnie jak w określeniu wyżej podwiązanie nasieniowodów – zastosowanie wiąże się z wyzszym ryzykiem konieczności powtarzania zabiegu z powodu pojawiających się plemników (do 13%)

Sterylizacja u mężczyzn lub sterylizacja mężczyzn

Sterylizacja u mężczyzn lub sterylizacja mężczyzn – w przypadku wazektomii określenie to jest prawidłowe i oznacza trwałe (jednak odwracalne) uzyskanie niepłodności (antykoncepcji). Trzeba pamiętać, że tak jak w przypadku wkładki domacicznej (tzw. spirali) – nie ma gwarancji, że uda się przywrócić naturalną płodność. Dlatego wazektomia (sterylizacja mężczyzn)  jest metodą zaadresowaną głównie do mężczyźn, którzy mają już dzieci i nie chcą więcej.

Wazektomia u kobiet

Wazektomia u kobiet – nie istnieje nic takiego. Odpowiednikiem wazektomii (co dosłownie oznacza wycięcie nasieniowodu) – byłaby owariektomia (wycięcie jajowodów). U kobiet, podobnie jak u mężczyzn, stosuje się raczej okluzję (czyli „zatkanie”) „rurek, którymi wędrują jajeczka.

Wazektomia jako nowa metoda antykoncepcji

Wazektomia jako nowa metoda antykoncepcji – w Polsce tak, od niedawna staje się coraz bardziej popularna. Wynikiem są zmiany obyczajowe i uwalnianie się polskich kobiet spod dominacji męskiej. W krajach gdzie równouprawnienie kobiet jest prawdziwe – wazektomia jest bardzo popularna i tam wazektomia nie jest nową metodą antykoncepcji. W krajach rozwijających się – wazektomię wykonuje się bardzo rzadko.

Wazektomia mężczyzn

Wazektomia mężczyzn – „masło maślane”. Vas (nasieniowód) występuje tylko u mężczyzn, więc nie trzeba podkreślać u kogo.