Kriokonserwacja nasienia ? czy powinienem zamrozić plemniki na wszelki wypadek?

Kriokonserwacja nasienia to zagadnienie, które co jakiś czas pojawia się wśród pacjentów do wazektomii. Na pewno przed podjęciem decyzji o zabiegu część pacjentów zastanawia się ?a co, jeśli zmienię zdanie w przyszłości i jeszcze kiedyś będę chciał mieć dzieci??. A co, jeśli moja partnerka, która teraz nie chce mieć dzieci, w przyszłości poczuje potrzebę posiadania potomka?

Decyzja o zamrożeniu nasienia pełni istotną rolę w procesie decydowania o samym zabiegu. Jeżeli sam się nad tym zastanawiasz, przeczytaj te kilka faktów:

Fakt nr 1: Kriokonserwacja nasienia zapewnia nasienie o wartości zmniejszonej o około 50% w stosunku do nasienia świeżego. Dzieje się tak dlatego, że aby uczynić plemniki zdolnymi do zamrożenia trzeba je najpierw chemicznie ?ususzyć?, przez co niektóre z nich obumierają. Samo mrożenie też powoduje zmniejszenie ich żywotności.

Fakt nr 2: Wazektomia nie czyni Cię bezpłodnym ? tylko niepłodnym. Różnica jest taka, że nadal wytwarzasz pełnowartościowe zdolne do zapłodnienia plemniki. W przyszłości, jeżeli zdecydujesz się mieć dzieci, będziesz mógł pobrać świeże plemniki prosto z najądrza. Można je będzie wykorzystać w procesie wspomaganego rozrodu. I nadal będziesz miał wazektomię.

Fakt nr 3: Jeżeli Ty i Twoja Partnerka będziecie jednak chcieli począć dziecko drogami natury, istnieje możliwość przeprowadzenia operacji rewazektomii i przywrócenie drożności Twoim nasieniowodom. Jednak po pierwsze skuteczność rewazektomii zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest upływ czasu od momentu poddania się zabiegowi. Po drugie po skutecznej rewazektomii i poczęciu potomka trzeba będzie wrócić do starych metod antykoncepcji.

Jeżeli nie masz w ogóle dzieci, rozważ, czy powinieneś zamrozić nasienie na wypadek zmiany zdania w przyszłości. Jeżeli wahasz się, czy chciałbyś mieć jeszcze dzieci, również zastanów się nad zabezpieczeniem nasienia.

Omów sprawę z rodziną. Nie bój się porozmawiać na ten temat z ojcem, nawet jeśli sam jesteś dojrzałym mężczyzną. I nie obawiaj się krytyki, osoby, które wybierzesz do rozmowy na pewno mają na uwadze Twoje dobro, warto wysłuchać ich opinii.

 

 

Categories: Wazektomia

3 Comments

Adik W · 24 maja 2017 at 19:20

Dzięki za ten wpis. Zastanawiam się z żoną nad wazektomią, a nie wiemy czy za kilka lat ponownie nie zdecydujemy się na dziecko. Teraz już wiem co i jak, myślę, że łatwiej będzie nam podjąć decyzję.

JKL · 24 czerwca 2017 at 16:32

A czy istnieje jakiś rozsądny upływ czasu od zabiegu, po którym nadal będzie można bez obaw myśleć o rewazektomii i posiadaniu potomstwa? Czy raczej nie ma na to reguły?

    wazektomia · 19 lipca 2017 at 11:06

    Po wielu latach od wazektomii np. po 20. istnieje większe ryzyko, że brak przepływu w nasieniowodzie doprowadził do zatkania się (tej rurki) w innych miejscach (wyżej) i wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że rewazektomia sie nie uda. Zawsze jednak pozostaje In Vitro. Mężczyzna po wazektomii cały czas produkuje świeże plemniki.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder