Wazektomia – czy antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

Wazektomia czy tabletka antykoncepcyjna
Wazektomia – czy może tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzny?

Wazektomia a tabletka męska

Wazektomia – czy pojawi się alternatywa dla tej zabiegowej męskiej antykoncepcji.

Od lat bez powodzenia trwają prace nad hormonalną antykoncepcją męską. Najbardziej obiecujące są prace nad stosowaniem progestagenów z androgenami (testosteronem). Skuteczność takich preparatów nie jest tak wysoka jak w przypadku antykoncepcji hormonalnej dla kobiet. Co więcej, działana niepożądane występują znacznie częściej i są groźniejsze.

Mężczyźni do niedawna, poza prezerwatywą nie mieli możliwości odciążenia swoich partnerek w tej mierze. Dopiero wazektomia bez skalpela jako metoda mikroinwazyjna i niebolesna umożliwiła im wzięcie na swoje barki tego rycerskiego obowiązku. Wazektomia jest metodą odwracalną. Mężczyzna który poddał się zabiegowi wazektomii może w przyszłości mieć dzieci. Wystarczy wykonać zabieg połączenia rozłączonych nasieniowodów – vasectomy reversal – operację mikrochirurgiczną, która w dzisiejszych czasach ma bardzo wysoki odsetek powodzeń lub przejść procedurę zapłodnienia pozaustrojowego w którym po wazektomii plemniki pobiera się bezpośrednio z jąder.

Obecnie trwają też prace nad innymi farmakologicznymi formami antykoncepcji męskiej – jednak żadna z nich nawet nie zbliżyła się do stosowania hormonów a co dopiero do wazektomii.

Ocenę samej wazektomii utrudnia fakt, że obecnie wiele ośrodków wykonujących zabieg wazektomii stosuje zupełnie różne odmiany tej metody. Stosuje się przecięcie albo wycięcie fragmentu nasieniowodu, zamknięcie poprzez zawiązanie (zaciśnięcie) nasieniowodu podwiązkami z zewnątrz, albo zaciśnięcie nasieniowodu klamerką tytanową. Co więcej niektóre ośrodki wyprowadzają jeden koniec poza pochewkę powrózka nasiennego. Wyprowadzany bywa koniec jądrowy a w innych ośrodkach koniec prowadzący do prostaty i członka. Otworek w pochewce jest też różnie zamykany czasem nicią czasem klamerka tytanową. Inną odmiana jest termo koagulacja lub elektrokoagulacja nasieniowodu. Czasem zupełnie bez przecinania nasieniowodu podgrzewany jest on z zewnątrz na odcinku kilku centymetrów co prowadzi do jego obkurczenia i zatkania. Gdy się te wszystkie zmienne pomiesza to wyjdzie kilkadziesiąt wariantów wazektomii bez skalpela.

Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne dąży do ujednolicenia na świecie sposobu wykonania wazektomii bez skalpela.

 

4 odpowiedzi do “Wazektomia – czy antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn”

  1. Nawet jakby taka tabletka była- i tak poddałbym się wazektomii. Wszelkie leki zawsze mają w jakimś stopniu negatywny wpływ na zdrowie… No i trzeba pamiętać o ich zażywaniu. A wazektomia to jeden prosty zabieg i po sprawie 🙂

Dodaj komentarz